Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
Procedura „Niebieskich Kart” ma na celu zapewnienia bezpieczeństwo osób doznających przemocy w rodzinie oraz zatrzymanie przemocy poprzez skuteczną współpracę przedstawicieli różnych instytucji, które są zobowiązane do reagowania w przypadku podejrzenia lub wystąpienia przemocy w rodzinie.
Osoba doświadczająca przemocy nie musi się samodzielnie zgłaszać do różnych instytucji – dzięki działaniu Interdyscyplinarnego Zespołu ds. Przeciwdziałaniu Przemocy w Rodzinie, może otrzymać systemowe, indywidualnie dopasowane wsparcie, by zatrzymać przemoc i zapewnić jej bezpieczeństwo.
Do rozpoczęcia procedury zobowiązana jest osoba/służba która powzięła podejrzenie o podejrzeniu przemocy w rodzinie. Procedurę może uruchomić:
Procedurę rozpoczyna wypełnienie formularza Niebieskich Kart poprzez pracownika jednej z uprawnionych instytucji. Na tym etapie procedury – zawarte informacje nie są oskarżeniem – a podejrzeniem, które będą weryfikowane podczas dalszej jej realizacji. Formularz zostaje przekazany do przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałaniu Przemocy w Rodzinie na terenie gminy, w której mieszka osoba doświadczająca przemocy. W kolejnym kroku powoływana jest grupa robocza, która po spotkaniach z osobą doświadczającą i osobą stosująca przemoc, przygotowuje plan działania dopasowany do sytuacji danej rodziny.
Na potrzeby procedury poprzez „rodzinę” rozumiemy małżonków, rodziców i dzieci, dziadków, ale również osoby wspólnie zamieszkujące, gospodarujące, pozostające w intymnych relacjach.
Najważniejszym celem procedury jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie doświadczającej przemocy. Dlatego w pierwszej kolejności ocenia się stopień ryzyka wystąpienia zagrożenia dla życia bądź zdrowia danej osoby lub osób. W uzasadnionych przypadkach podejmowane są kroki prawne – które mają na celu odizolować sprawców przemocy – poprzez nakaz opuszczenia mieszkania, zakaz zbliżania się lub kontaktowania, nadzór policji, a nawet areszt tymczasowy. O zastosowaniu tych środków decyduje prokurator lub sędzina wniosek służb realizujących procedurę. W sytuacjach wysokiego zagrożenia zdrowia lub życia – osoba doświadczająca przemocy może schronić się w specjalistycznym ośrodku wsparcia. Dodatkowo w planie pomocy znajdują się takie elementy jak wsparcie psychologiczne, pomoc prawna, wsparcie socjalne i materialne, wsparcie kompetencyjne, edukacja w zakresie znajomości swoich praw, aktywizacja zawodowa. Zakończenie procedury następuje w wyniku ustania przemocy w rodzinie lub w przypadku rozstrzygnięcia o braku zasadności podejmowania działań.
Przepisy prawa regulujące procedurę „Niebieskich Kart”:
(1) Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, Dz.U. 2005 nr 180 poz. 1493, wraz z późniejszymi zmianami.
(2) Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury "Niebieskie Karty" oraz wzorów formularzy"Niebieska Karta", Dz.U. 2011 nr 209 poz. 1245.
OBRAZ – SCHEMAT PRZEBIEGU PROCEDURY
PRZEMOC WRODZINIE:
Przemoc w rodzinie to każde celowe działanie lub brak działania, na przykład zaniedbywanie, które powodują krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. Sprawca przemocy wykorzystuje przewagę nad ofiarą i narusza jej podstawowe prawa, takie jak godność, wolność i nietykalność cielesną.
Przemoc przejawia się w różnych formach:
Przemoc fizyczna - naruszanie nietykalności fizycznej. Przemoc fizyczna jest intencjonalnym zachowaniem powodującym uszkodzenie ciała lub niosącym takie ryzyko, np.: popychanie, szarpanie, ciągnięcie, szturchanie, klepanie, klapsy, ciągnięcie za uszy, włosy, szczypanie,, kopanie, bicie ręką, pięścią, uderzenie w twarz -tzw. "policzek", przypalanie papierosem, duszenie, krępowanie ruchów, itp.;
Przemoc psychiczna - naruszenie godności osobistej. Przemoc psychiczna zawiera przymus i groźby np.: obrażanie, wyzywanie, osądzanie, ocenianie, krytykowanie, straszenie, szantażowanie, grożenie, nieliczenie się z uczuciami, krzyczenie, oskarżanie, obwinianie, oczernianie, krzywdzenie zwierząt, czytanie osobistej korespondencji, ujawnianie tajemnic, sekretów, wyśmiewanie, lekceważenie, itp.;
Przemoc seksualna - naruszenie intymności. Przemoc seksualna polega na zmuszanie osoby do aktywności seksualnej wbrew jej woli, kontynuowaniu aktywności seksualnej, gdy osoba nie jest w pełni świadoma, bez pytania jej o zgodę lub gdy na skutek zaistniałych warunków obawia się odmówić. Przymus może polegać na bezpośrednim użyciu siły lub emocjonalnym szantażu. Np.: wymuszanie pożycia, obmacywanie, gwałt, zmuszanie do niechcianych praktyk seksualnych, nieliczenie się z życzeniami partnerki/partnera, komentowanie szczegółów anatomicznych, ocenianie sprawności seksualnej, wyglądu, itp.;
Przemoc ekonomiczna - naruszenie własności. Przemoc ekonomiczna wiąże się celowym niszczeniem czyjejś własności, pozbawianiem środków lub stwarzaniem warunków, w których nie są zaspokajane niezbędne dla przeżycia potrzeby. Np.: niszczenie rzeczy, włamanie do zamkniętego osobistego pomieszczenia, kradzież, używanie rzeczy bez pozwolenia, zabieranie pieniędzy, przeglądanie dokumentów, korespondencji, dysponowanie czyjąś własnością, zaciąganie pożyczek "na wspólne konto", sprzedawanie osobistych lub wspólnych rzeczy bez uzgodnienia, zmuszanie do spłacania długów, itp.
Zaniedbanie - naruszenie obowiązku do opieki ze strony osób bliskich. Jest formą przemocy ekonomicznej i oznacza np.: nie dawanie środków na utrzymanie, pozbawianie jedzenia, ubrania, schronienia, brak pomocy w chorobie, nie udzielenie pomocy, uniemożliwianie dostępu do miejsc zaspokojenia podstawowych potrzeb: mieszkania, kuchni, łazienki, łóżka, itp.;
OBRAZ – FORMY PRZEMOCY
POMOC DLA OSÓB DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY:
Jeżeli doświadczasz któregoś z zachowań opisanych powyżej - zadbaj o swoje bezpieczeństwo:
Obraz PLAN AWARYJNY DLA OSÓB DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY
Tel: 71 384 51 94,
email: razem@mopswolow.pl
Wszystkie ważne informacje MOPS Wołów.